Rritja e rasteve me Covid-19, Basha: Qeveria të bëjë transparencë mbi situatën

Kreu i PD Lulzim Basha, i ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’, tha se numri i të intubuarve dhe të infektuarve është rritur në vendin tonë si pasojë e Covid-19.

Basha tha se nëse do ishte kryeministër, do të bënte transparent çdo plan që të kishte për të përballuar pandeminë.

Ai shtoi se Rama, duhet t’iu thotë shqiptarëve të vërtetën mbi situatën.

“Qeveria duhet të bëjë atë që ja kemi kërkuar. Me daljen 5 herë në ditë në TV, ngjallte terror dhe frikë. Sa herë flitet për situatën Rama zhduket.

Si kryetar i opozitës flas, nëse do isha në krye të qeverisë, do bëja transparent planet.”-tha Basha.

LEXO EDHE  Mjekja shqiptare në Australi: Një izolim i dytë do të ishte vdekjeprurës/ Ja apeli për Qeverinë

Më tej, Lideri demokrat tha se kryeministri Rama të tregojë si është situata e kapaciteteve në spitale, ndërsa theksoi se i ka kërkuar qeverisë prej kohësh se cili është plani kontingjent për të përballuar këtë situatë.

“Kryeministri mos të fshihet më, por të dalë e t’iu thotë shqiptarëve cilat janë planet e qeverisë. Unë jam partizan i marrjes së masave për shëndetin e njerëzve.

Duhet të dimë gjendjen reale të përhapjes së virusit. Janë spitalet, fasonet. Duhet të marrin masa të mbrojnë vijën e parë. Të mbrohen mjekët. Një mjek u nda nga jeta. Unë e kam njohur dhe personalisht. Sot kemi të tjera raste”-tha Basha.