DETAJE/ Makina e tij u gjet e shkrumbuar, bëhet i gjallë biznesmeni italian. Çfarë ka ndodhur?

Sipërmarrësi u gjend në ujërat e zonës së mbrojtur të ishullit Montecristo, ku deti ishte i trazuar dhe Carabinieri Forestali i vendosur në ishull (ku pak mund të kenë akses) arriti në të, raportojnë mediat italiane pasi biznesmeni Davide Pecorelli u gjet ‘si kokrra e mollës’.

Një histori e mbuluar me mister, epilogu i së cilës i bëri shumë të marrin frymë lehtësim. Davide Pecorelli , sipërmarrësi që thuhej se ndërroi jetë mbi tetë muaj më parë në Shqipëri, është gjallë dhe është mirë, raportoi Arezzonotizie.

Por zbulimi i tij, të paktën po aq i guximshëm sa zhdukja e tij, krijoi një sërë dyshimesh që vetë sipërmarrësi tha se donte t’i sqaronte para prokurorëve të prokurorisë së Peruxhia. Magjistratët e kryeqytetit Umbrian, në fakt, kishin hapur një dosje që përfshinte vrasjen midis hipotezave të krimit .

“Një lajm që i habiti të gjithë, në një kuptim pozitiv”, shpjegon avokati Giancarlo Viti, avokat i partnerit të sipërmarrësit. Sepse nga Shqipëria në arkipelagun toskan, ku 45-vjeçari u gjet nga policia pyjore, ka vërtet shumë distancë larg. Biznesmeni thuhet se u shpëtua dje pranë ishullit Montecristo, në bordin e një gomoneje. Deti ishte i trazuar, moti nuk ishte më i miri dhe ai do të ishte në telashe. Ushtria vuri re varkën dhe e arriti me ndihmë. Duket se Pecorelli e kishte kaluar natën e kaluar në ishullin Giglio. Pastaj ai punësoi një gomone dhe u fut në ujërat e mbrojtura të ishullit, të cilat, megjithatë, nuk mund të arrihen nëse nuk keni kërkuar autorizime.

Zbulimi u bë pasdite dhe në orët e vona të mëngjesit të djeshem identifikimi u bë në kazermën Carabinieri në Piombino.

Të hënën në mëngjes sipërmarrësi pritet në Perugia, në zyrën e prokurorit, ku do të jetë në gjendje të tregojë Odisene e tij.

Kështu përfundon historia. Por shumë pyetje mbeten në pritje të një përgjigjeje: çfarë ka ndodhur në këto tetë muaj? Cila ngjarje shkaktoi dëbimin e sipërmarrësit? Ishte në arrati nga dikush?

Pecorelli kishte arritur në Shqipëri për arsye pune: ai donte të shiste një makinë të përdorur në sektorin e bukurisë. Kriza e shkaktuar nga urgjenca shëndetësore, në fakt, do të kishte dhënë një goditje të rëndë për kompanitë e ish -gjyqtarit të futbollit, të cilët, me atë udhëtim në Tokën e Shqiponjave, do të ishin përpjekur të ringjallnin biznesin e tij. Në fakt, duket se 45-vjeçari kishte vështirësi si me hotelin me dy yje në Lama ashtu edhe me parukeritë e San Giustino Umbro, Sansepolcro, Città di Castello dhe Corciano.

LEXO EDHE  Ja ku do e zhvillojë Berisha ‘Foltoren’ e radhës

Por diçka, duke pasur parasysh rezultatin e “misionit”, nuk do të kishte shkuar në rrugën e duhur. Makina që ai kishte marrë me qira në Tiranë dhjetorin e kaluar u gjet më 6 janar në Pukë, në veri të vendit, e shkatërruar nga flakët . Brenda kishte mbetje (eshtra), ora e Pecorelli dhe telefoni i tij celular. Hetuesit shqiptarë menjëherë menduan për një vetëvrasje. Italianët në vend të kësaj zhvilluan idenë se pas zhdukjes fshihej një krim i dhunshëm, aq sa për të hapur një dosje për vrasje pa paramendim. Mbetjet u dërguan në Itali për të analizuar ADN -në: por materiali ishte i vogël dhe i zvogëluar dobët dhe ekzaminimi nuk dha asnjë rezultat.

Ishte në këtë pikë që shumë shpresa u ringjallën. Duke pritur një ekzaminim të dytë të ADN -së për të konfirmuar se ato mbetje të varfra i përkasin sipërmarrësit, hipotezat mbi zhdukjen mund të jenë nga më të ndryshmet.

Epilogu i kësaj historie që duket gjithnjë e më shumë si një film. Pecorelli, babai i katër fëmijëve dhe një personazh i mirënjohur në Toskan dhe Umbrian Valtiberina, u rishfaq si një i braktisur. Muajt e fundit ai ishte larguar nga Shqipëria për një destinacion tjetër. I shtyrë ndoshta nga ndonjë shqetësim. Ndoshta gjithmonë i lidhur me çështjet e tij financiare. Ose ndoshta ai kishte frikra të tjera: partnerja e tij kishte shprehur frikën se 45-vjeçari mund të kishte “ shkelur në kallot e dikujt ”. Ndoshta e vërteta zhytet në mes të të gjitha këtyre hipotezave. Sidoqoftë, mund të zbulohet vetëm prej tij, këtë herë para hetuesve.