FOTO/ Kokainë, armë dhe 36 mijë euro cash, arrestohen tre shqiptarët

“Një pistoletë, një kilogram kokainë, një kilogram marihuanë dhe 36 mijë euro para kesh”, ky është bilanci i një operacioni antidrogë, i finalizuar dje pasdite nga policia e Bolonjës.

Aktiviteti lindi nga një seri raportesh për aktivitete të dyshimta brenda një garazhi të një pallati në via del Triumvirato, ky dyshohet se anëtarë të organizatës trafikonin drogë.

Si fillim, policia ka bërë të mundur arrestimin e dy shtetasve shqiptarë K.B., 47-vjeç dhe P.M., 41-vjeç me precedentë të mëparshëm penalë në trafikimin e drogës dhe një italian L.M., 32-vjeç, pa precedentë penalë.

Si nisi operacioni?

Nga dhjetori deri në shkurt autoritetet fqinje zbuluan se si tre subjektet në fjalë ishin mbledhur në garazh dhe kishin marrë nëpër bodrume, duke transportuar disa herë pako dhe zarfe të madhësive të ndryshme.

Aktiviteti i policisë gjyqësore filloi së pari me kontrollin e kreut të gruput, i cili lejoi të bëhej një konfirmim i rëndësishëm, pasi me çelësat e gjetur në zotërimin e tij policët arritën të hapnin një bodrum në ndërtesën në via del Triumvirato, duke gjetur një armë Revole & Wesson.

Me zbulimin e armës, kërkimi u shtri në një apartament, i vendosur gjithashtu në via del Triumvirato, i banuar nga shtetasi L.M., i cili bëri të mundur gjetjen e një kilogrami marihuanë të ndarë në copa 100 gramë secila dhe një shirit precize dhe material për paketim.

Ndërsa po zhvillohej kontrolli, një patrullë tjetër po ndiqte K.B., i cili arriti në një ndërtesë apartamentesh në Lippo di Calderara, ku parkoi makinën dhe u ngjit në bordin e një Mercedesi të klasit C, i drejtuar nga një subjekt tjetër.

Të dy individët në makinë, gjithmonë të ndjekur nga agjentët, më pas arritën në një garazh të një ndërtese apartamentesh në Lippo di Calderara ku përfunduan një shkëmbim. Me atë rast, K.B., mori një pako me ngjyrë të errët, ndërsa shoferi i Mercedes mori para të ndara në ryshfet.

Në atë moment, policia vuri re shkëmbimin e një kilogram kokainë. Po ashtu u gjetën edhe 36 mijë euro para të gatshme të fshehura brenda në makinë.

Në këtë moment, policia e identifikoi shoferin e Mercedesit, i cili ishte shqiptari me iniciale S.S.

Të katër u arrestuan dhe u akuzuan për vepra të ndryshme penale. Tre shqiptarët janë dërguar në burg, ndërsa italiani përfundoi në arrest shtëpiak./ Panorama/