Vasili thirrje Ramës: Boll sulmove BE, ndihmo qytetarët në kohë pandemie

Moment kritik e ka konsideruar nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, situatën pandemike në vend, ku shifrat e rasteve të reja të raportuara zyrtarisht nga Ministria e Shëndetësisë, një ditë më parë ishin rreth 900.

Vasili tha se institucionet shtetërore përballv një situate të tillë janë të çorganizuara dhe nuk duken gjëkundi.

“Çorganizimi, kaosi dhe vetëm e vetëm propaganda janë ato që kanë dominuar nga e para deri në fund të situatës.

Qytetarët kanë mbetur në një pozicion shumë të vështirë, dhe momenti i infektimit me Covid do të thotë njëherazi një problem shumë i madh shëndetësor, por edhe një katastrofë e vërtetë ekonomike, pasi qindra mijëra lekë u duhet të shpenzojnë shqiptarët pa u mbështetur asnjë qindarkë te vetme nga qeveria e tyre”, shkruan Vasili.

Ndërsa ka publikuar dëshminë e një pensionisti, sipas të cilit ai ka paguar 700 mijë lekë për kurimin e bashkëshortes së tij, Vasili thekson se kjo dëshmi nuk ka nevojë për komente të gjata.

“Kjo është situata e përditshme e mijëra shqiptarëve, që infektohen me Covid dhe historitë me vaksina, ku vihet një trastë vaksine që nuk dihet nga vijnë, të cilat të sorollaten me javë të tëra duke aplikuar nga 20-30 në ditë e ku shqiptari i fundit do të duhet të presë deri në dy vjet për të marrë vaksinën, janë një histori fillim-mbarim propagandistike, e përditshme e shqiptarëve është kjo përballje me virusin dhe me pandeminë në mënyrën më të vështirë, më ekstreme dhe më kritike.

LEXO EDHE  Temperaturat e larta në Greqi, çfarë paralajmërohet: Të hënën është dita më e nxehtë e verës

Në vend që të marrë gjithë këto masa për shqiptarët, të përballojë pandeminë ,të ketë strategjinë e duhur, të sigurojë gjithë barnat, ti ndihmojë financiarisht e ti mbështesë shqiptarët, të cilët paguajnë qindra e mijëra lekë për injeksione, për oksigjen, për barnat që u duhen, Edi Rama nuk bëri asgjë tjetër, veçse shpiku sebepin e ri për të sulmuar Evropën, për ti treguar asaj vendin, në shërbim të strategjisë së tij të zezë anti-evropiane, për ti izoluar shqiptarët, duke i treguar atyre që atij Evropa nuk i intereson, që Evropa nuk e do. Duke konsumuar një tradhti kombëtare të mirë menduar dhe të mirë përcaktuar, duke dashur të drejtojë Shqipërinë në ato botë, të cilët Shqipëria i ka refuzuar gjithmonë”, shprehet Vasili.