E shtunë, Gusht 15, 2020
Etiketimet BE

Etiketim: BE

Tensionet Turqi-Greqi, BE takim emergjent

Në një kohë kur marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë janë acaruar ndjeshëm për shkak të vendosjen së anijes turke Oruc Reis, Athina Zyrtare ka...

Shqipëria mbetet jashtë, Këshilli Europian përditëson listën për qytetarët që lejohen...

Në bazë të kritereve dhe kushteve të parashtruara tek rekomandimet, Këshilli Europian ka përditësuar listën rekomanduese të shteteve të cilëve mund t’iu lejohet hyrja...

Shqipëria ka numrin më të ulët të trupës mjekësore në rajon,...

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësie dhe studime nga institucioneve të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulët të...

Rastet e shtuara me Covid-19/ BE mban mbyllur kufijtë për Shqipërinë

Bashkimi Europian ka përditësuar sot listën e vendeve për të cilat duhet të hiqen kufizimet e udhëtimit, por në të nuk përfshihen vendet...

BE merr masa ndaj sulmeve kibernetike/ Miratohen sanksionet që godasin Rusinë

Bashkimi Evropian ka miratuar ditën e sotme sanksionet e para kundër disa sulmuesve kibernetikë, duke shënjestruar kështu katër shtetas rusë dhe një njësi të...

KE njeh ndryshimet Kushtetuese, por shpreh keqardhje: Koalicionet dhe listat, diskutimi...

Komisioni Europian shpreh keqardhjen që nuk ishte përcaktuar më shumë kohë në fazën përgatitore për kalimin e ndryshimeve Kushtetuese me konsensusin e të gjitha...

Miratimi i 5 qershorit/ Varhelyi: Palët të vijojnë diskutimet për ndryshimet...

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Oliver Varhelyi, ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor sipas marrëveshjes së 5 qershorit, për të cilat...

BE: Mirëpresim miratimin e “5 Qershorit”, kujdes me ndryshimet Kushtetuese

Komisioni Europian ka përshëndetur miratimin e marrëveshjes së 5 qershorit në Kuvend, ndërsa thekson se procesi i ndryshimeve shtesë, nuk duhet të nxjerrë nga...

Eurostat: Shqiptarët, të 3-ët të refuzuarit në botë për të hyrë...

Shqiptarët renditen të tretët në botë, pas marokenëve dhe ukrainasve, që iu është refuzuar hyrja në Bashkimin Europian në vitin 2019 dhe po të...

Samiti i BE/ Arrihet marrëveshja historike për paketën e COVID

Në luftë kundër krizës ekonomike për shkak të Coronës, shtetet e BE kanë rënë dakord për paketën më të madhe buxhetore dhe financiare të...

Samiti për rimëkëmbjen ekonomike/ Propozimi i Michel për zhbllokimin e situatës

Presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel propozon që pagesat për krizën e Coronës në raste grindjesh mund të ndalen. Holanda ka reaguar pozitivisht...

Kufinjtë e BE të mbyllur për shqiptarët, lejohen shtetasit e Ruandës,...

Këshilli Europian përditësoi listën e vendeve jashtë BE-së, për të cilat do të hapen kufijtë dhe do lejohet udhëtimi. Kufijtë mbeten të mbyllur për Shqipërinë...

COVID/ BE heq Malin e Zi dhe Serbinë nga lista e...

Bashkimi Europian hoqi sot Malin e Zi dhe Serbinë nga lista e vendeve, udhëtarët e të cilëve janë të mirëpritur në territorin e saj,...
WhatsApp DENONCO