Holanda i dhuron Shqipërisë 3 milionë €, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit

Holanda ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 3 milionë euro për pasojat e tërmetit tragjedik të 26 nëntorit.

Lajmi bëhet i ditur nga ministri i Jashtëm i Holandës, Stef Blok, i cili përmes një postimi në Twitter, shpreh mbështetjen dhe ndihmën konkrete që Holanda dhuron për rindërtimin pas tërmetit 6, 4 ballë në Shqipëri, që mori 51 jetë njerëzish dhe shkatërroi mijëra ndërtesa.

Blok thotë në videomesazhin e publikuar në rrjetet sociale se ka dëgjuar histori që të thyejnë zemrën nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj, për qytetarët të cilët përjetuan tragjedinë e 26 nëntorit dhe viktimat që shkaktoi.

LEXO EDHE  Mjekët paralajmërojnë protestë/ Reagon Rama, i fton në takim