Kërcënimi i Ramës/ Vokshi: Pse kryeministri po i sulmon gazetarët…

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi ka reaguar pas akuzave të kryeministrit ndaj mediave. Me preteketin e gjendjes së jashtëzakonshme, Rama kërcënoi sërish mediat, madje me doza të forta, duke u shprehur: “mos na detyroni të bëjmë atë që s’ua rrok imagjinata”. Në reagimin e saj, Vokshi shprehet se nuk ka gazetarë kriminelë, por ka Kryeministër që bën propagandë kriminale me fatkeqësinë.

“Për të mbuluar përgjegjësinë direkte për keqmenaxhimin e emergjencës pas tërmetit, Edi Rama ka nisur të sulmojë gazetarët, të cilët përcjellin shqetësimet e vërteta të qytetarëve në zonat e prekura.  Nuk janë kriminelë gazetarët që raportuan njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë se Spitali i Durrësit po evakuohej. Nuk janë kriminelë gazetarët pse një qytetar u lejua të zhvendoset nga spitali i Durrësit pas dhe, fatkeqësisht, humbi jetën rrugës për në Spitalin e Beratit.  Kriminale në këtë histori është përdorimi politik nga Edi Rama i tragjedisë, i tronditjes, i skamjes, i humbjes së besimit dhe sigurisë për jetën dhe banesën. Kriminale është që të përpiqesh të shtysh edhe një ditë duke gënjyer, duke mashtruar qytetarët për të fshehur gjurmët e mëdha të krimit”, shkruan Vokshi në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE  Akuzohet per vrasjen e Vajdin Lamajt dhe Klodian Saliut, ekstradohet Indrit Taullai

“Në emër të Partisë Demokratike, inkurajoj gazetarët të mos intimidohen nga gjuha e dhunshme, e turpshme, e papranueshme e Edi Ramës. Ngritja e zërit nga gazetarët, pro interesit publik, është arma e vetme për të zhbërë presionin kriminal të Edi Ramës”, shton.