Basha: BE ishte e qartë, nuk ka integrim pa plotësuar kushtet

Kreu opozitës, Lulzim basha, pas kthimit nga Gjermania ka zhvilluar një bashkëbisedim me gazetarët, ku ka folur dhe për qëndrimin e drejtuesve të BE për integrimin e Shqipërisë.

Basha tha se në të gjtha takimet, drejtuesit e BE kanë qenë të qartë në mbështetje të Shqipërisë, por vunë theksin se për hapjen e negociatave duhen plotësuar 9 kushtet si dhe heqja dorë nga vjedhja e votave dhe krimi elektoral.

Gjithashtu Basha tha se një tjetër kërkesë e ndërkombëtarëve është ngritja e institucioneve të Reformës në Drejtësi.

‘Ashtu siç bëra gjatë takimeve të mia në Zagreb dhe Laipzig, dua ta bëj dhe nga Tirana, të shpreh falënderimin tim për këtë mbështetje të palekëndur për aspiratat europiane të shqiptarëve.

Si çdo proces futja në një familje kaq të fortë siç është BE nuk është një proces i lehtë, është një poroces që kalon përmës përmbushjes së kritereve. Theksi që kanë vendosur drejtuesit e BE ka qenë pikërisht tek përmbushja e kushteve nga ana e Shqipërisë. Për ne kjo nuk është diçka e re. Prej 25 shtatorit Bundestagu ka miratuar një mocion me anë të cilit ka paralajmëruar se vendit tonë do ti hapien negociatat pas plotësiimit të 9 kushteve, që janë reforma në drejtësi dhe refoma zgjedhore.

Prej ditës së enjte, pozicioni i Bundestagut është dhe qëndrimi zyrtar i PPE. Kushtet që duhen plotësuar janë të qarta, nuk lënë vend për proagandë.

Kërkesa e parë është hartimi pa vonesë i Reformës Zgjedhore. Së dyti bërja funksionale sa më shpejt e Gjykatës Kuhstetuese. Së treti papajtueshmërinë totale me blerjen e votave dhe krimin zgjedhor’, tha Basha.

LEXO EDHE  FOTO/ Vasili thirrje SPAK: Zgjohu, Qeveria po përhap pandeminë