Kundër landfillit/ Banorët e Përmetit në protestë: Ky projekt po na vr*t për së gjalli

foto ilustruese

Banorët e fshatit Piskovë në Përmet kanë protestuar për të dytën herë ditën e sotme kundër ndërtimit të një kantieri për depozitimin e mbetjeve urbane të qytetit.

Me pankarta në duar dhe nën reshjet e shiut banorët kanë kërkuar anulimin e projektit.

Ata janë shprehur se ky projekt i vret ata për së gjalli, për shkak se dëmton rëndë tokat me të cilat ata sigurojnë jetesën.

LEXO EDHE  Basha: Gjëja që nuk e fal është gjuha e urrejtjes ndaj grave, do takoj edhe të zemëruarit

Ndërkohë që kanë shtuar se projekti është i paligjshëm, pasi sipas tyre, me ta nuk është konsultuar njeri për ndërtimin e një projekti të tillë.

Ndërsa janë shprehur se nëse nuk do të merren masa për ndërprerjen e punimeve, ata do të ndërmarin hapa vetë.