Serie A/ Inter futet në “vallen” e titullit, i shkakton humbjen e parë Napolit kryesues

Foto: AFP

Ashtu si Fiorentina-Milan dje, sot ishte radha e Inter-Napoli që të dhuronte spektakël, gola dhe emocione.

Në “San Siro”, triumfuam zikaltërit të cilët i shkaktuan humbjen e parë skuadrës së Spallettit në Serinë A.3-2 ishte rezultati final i ndeshjes që dukej sikur nuk do të përfundonte kurrë pasi mundësitë e shënimit ishin të shumta.

Fillimisht ishin miqtë që shënuan të parët me Zielinksin me një gol shumë të bukur nga jashtë zone në 17’.

E menjëhershme ishte përgjigja e zikaltërve kur Calhanoglu transformon në gol një penallti të fituar për prekje me dorë në zonë në 25’ ndërsa në sekondat e fundit të pjesës së pare Perisiç kalon Interin në avantazh.

LEXO EDHE  VIDEO/ Chelsea-Man.United mbyllet në barazim, "blutë" ruajnë kryesimin

Pjesa e dytë nis më mirë për zikaltërit që arrijnë të imponohen për herë të tretë me Lautaron që rikthehet te goli në 61’ por Napoli nuk u dorëzua dhe arriti të shkurtonte sërish diferencën me një super gol nga Mertens në 78’.

Minutat e mbetura janë emocionuese por në fund është Interi që merr 3 pikë dhe shkurton në 4 pikë largësinë me dyshen kryesuese, Milan e Napoli.

Klasifikimi: