VIDEO-LAJM/ Mbështetës para parlamentit presin ish-kryeministrin Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha është pritur nga mbështetës këtë të Premte para parlamentit, që shënoi dhe nisjen e sesionit të ri plenar.

Berisha, i cili një ditë më parë u përjashtua nga grupi parlamentar i PD nga kryetari Lulzim Basha, tha se pas vendimit fshihen pazare Rama-Basha.

Ai paralajmëroi se “do marrë çdo nismë ligjore statutore brenda partisë për rikthimin në piedestalin që meriton”.

LEXO EDHE  Shpallja "non grata" e Berishës, Bushati: Mësim i hidhur për politikën shqiptare

Pasditen e djeshme, kryetari i PD Basha njoftoi vendimin për përjashtimin e liderit historik të demokratëve-Sali Berishës, nga grupi parlamentar demokrat. Vendimi, tha Basha, do të jetë në fuqi “deri në përfundimin e shqyrtimit të kërkesës ligjore për transparencë dhe zbardhjes së plotë të kësaj çështje (shpalljen non grata nga ‘DASH’) në rrugë gjyqësore”.