VIDEO/ Talebanët mbyllin gratë në bodrum, nuk i lejojnë të dalin në protesta kundër qeverisë të sapoformuar

Gratë afgane pretendojnë se janë mbyllur nga talebant brenda një banke, për t’i parandaluar ata që të marrin pjesë në protestat në Kabul.

Mediat e huaja shkruajnë, se mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit për të protestuar ndaj qeverisë së sapoformuar.

Miraqa Popal, kreu i lajmeve në Tolo Neës të Afganistanit, ndau klipin në Tëitter, duke shkruar se disa dëshmitarë okularë thanë se gratë u mbajtën në Bankën Azizi të Kabulit ‘për t’i parandaluar ata që të bashkoheshin me protestuesit’.

LEXO EDHE  Zhdukja misterioze e 22-vjeçares, humb edhe i fejuari, çfarë po ndodh

Kujtojmë se talebanët formuan qeverinë e re ditën e djeshme dhe tanimë kanë deklaruar se një nga urdhrat e para do të jetë zbatimi i ligjit të sheriatit.