E dielë, Tetor 17, 2021
Etiketimet Talebanet

Etiketim: talebanet

A mund ta shtypin talebanët kërcënimin e IS-it?

Tani që talibanët kanë pushtetin në Afganistan, armiku i ri ka dalë në pah. Grupi militant, Shteti Islamik (IS) ka rrezik që të nisë...

Tragjike/ Talebanët varin trupat e pajetë të tre personave në ekskavator

Talebanët duket se kanë mënyrat e tyre sa tmerruese aq edhe të frikshme për t’i bërë të tjerët të ju binden. Mediat e huaja kanë...

Zhduket thesari miliona dollarësh në Afganistan, dyshohet të jetë “vjedhur” nga...

Në Kabul është mbyllur Muzeu Kombëtar dhe koleksioni i Baktrianit është zhdukur. "Nuk mund t'ju them saktësisht se ku është apo të bëj ndonjë...

Një muaj nga pushtimi i Afganistanit, talebanët kërkojnë të mbajnë fjalim...

Disa javë pasi e morën pushtetin në Afganistan, talebanët kanë kërkuar që t’u drejtohen liderëve botërorë me një fjalim në kuadër të Asamblesë së...

Konfiskohen mbi 2 miliardë euro heroinë e nisur nga Afganistani

Zyrtarët indianë kanë kapur gati 3 tonë heroinë në portin perëndimor indian në një bust të madh droge. Heroina ka origjinën nga Afganistani dhe është...

Talebanët akuzohen për shkatërrimin e të drejtave të njeriut në Afganistan

Një raport i ri i publikuar të hënën paralajmëroi se progresi për të drejtat e njeriut në Afganistan gjatë dy dekadave të fundit është...

Talebanët u ndalojnë vajzave rikthimin në shkollat e mesme

Vajzave nuk u është mundësuar kthimi në shkollat e mesme në Afganistan, pasi udhëheqësit talibanë në këtë shtet kanë marrë vendim që vetëm djemtë...

Nuk ka qetësi për Afganistanin, shpërthejnë 2 bomba, disa të plagosur

Duket se Afganistani nuk po gjen qetësi. Dy bomba shpërthyen në kryeqytetin afgan, Kabul , duke plagosur disa persona , tha një burim i sigurisë...

Lidhën një burrë dhe e futën në bagazhin e makinës, talebanët...

Një video është bërë virale kudo online, filmuar në Kabul. PAmjet tregojnë sesi ushtarët talebanë lidhin një burrë dhe më pas e vendosin në...

Afganët në krizë ekonomike, shesin objektet shtëpiake me çmim minimal

Shukrullah solli katër qilima për t’i shitur në lagjen Chaman-e Hozori të Kabulit. Zona është plot me frigoriferë, jastëkë, tifozë, jastëkë, batanije, sende argjendi,...

Ministri i jashtëm i Francës: Talebanët po gënjejnë

Talebanët po gënjejnë dhe Franca nuk do të ketë asnjë marrëdhënie me qeverinë e saj të sapoformuar. Kështu, sipas mediave të huaja, ka deklaruar ministri...

SHBA pezullon fluturimet e afganëve, ja arsyeja

Uashingtoni thotë se ka pezulluar përkohësisht të gjitha fluturimet me shtetas afganë, në drejtim të Shteteve të Bashkuara, për shkak të rasteve të diagnostikuara...

Beteja e Panjshirit/ Talebanët nuk ja dolën vetë, ja kush është...

Media të huaja pretendojnë se në marrjen e provincës së Panjshirit, e fundit që nuk kishte rënë në duart e talebanëve, u përfshi një...
WhatsApp DENONCO