E dielë, Tetor 17, 2021
Etiketimet Afganistan

Etiketim: afganistan

Shpërthen në flakë xhamia, raportohet për vikti*a (Video)

Një tjetër xhami është sulmuar ditën e sotme në Afganistan e për pasojë kanë ndërruar jetë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Kandahar, gjatë...

Paralajmërojnë talebanët: Do rikthejmë ndëshkimet e rënda dhe ekzekuti*et

Një nga themeluesit e lëvizjes së Talebanëve dhe zbatuesi kryesor i interpretimit të ashpër të ligjit islam kur ata sunduan për herë të fundit...

Zhduket thesari miliona dollarësh në Afganistan, dyshohet të jetë “vjedhur” nga...

Në Kabul është mbyllur Muzeu Kombëtar dhe koleksioni i Baktrianit është zhdukur. "Nuk mund t'ju them saktësisht se ku është apo të bëj ndonjë...

Një muaj nga pushtimi i Afganistanit, talebanët kërkojnë të mbajnë fjalim...

Disa javë pasi e morën pushtetin në Afganistan, talebanët kanë kërkuar që t’u drejtohen liderëve botërorë me një fjalim në kuadër të Asamblesë së...

Konfiskohen mbi 2 miliardë euro heroinë e nisur nga Afganistani

Zyrtarët indianë kanë kapur gati 3 tonë heroinë në portin perëndimor indian në një bust të madh droge. Heroina ka origjinën nga Afganistani dhe është...

Talebanët akuzohen për shkatërrimin e të drejtave të njeriut në Afganistan

Një raport i ri i publikuar të hënën paralajmëroi se progresi për të drejtat e njeriut në Afganistan gjatë dy dekadave të fundit është...

Talebanët u ndalojnë vajzave rikthimin në shkollat e mesme

Vajzave nuk u është mundësuar kthimi në shkollat e mesme në Afganistan, pasi udhëheqësit talibanë në këtë shtet kanë marrë vendim që vetëm djemtë...

Nuk ka qetësi për Afganistanin, shpërthejnë 2 bomba, disa të plagosur

Duket se Afganistani nuk po gjen qetësi. Dy bomba shpërthyen në kryeqytetin afgan, Kabul , duke plagosur disa persona , tha një burim i sigurisë...

U strehuan përkohësisht, 117 afganë largohen drejt Mbretërisë së Bashkuar

Ditën e sotme 117 afganë të cilët ishin strehuar përkohësisht në Kosovë, janë larguar në drejtim të Britanisë së Madhe. Operacioni i zhvendosjes së...

Kundër burkës së zezë, gratë afgane në protestë: Nuk ka qenë...

Një fushatë e madhe  është nisur nga gratë afgane, përmes mediave sociale. Në këtë formë, gratë protestojnë kundër kodit të ri të veshjes, vendosur...

Zbulohen prapaskenat/ SHBA kishte bërë marrëveshje me talebanët, ja kush e...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një marrëveshje të minutës së fundit me talebanët në muajin...

Talebanët kryejnë ekzekutime të ish zyrtarëve qeveritarë afganë (Video)

Talebanët po kryejnë sulme me masa ndëshkimore kundër ish-ushtarëve dhe punëtorëve të qeverisë, tha OKB në një deklaratë zyrtare duke treguar edhe një video...

Lidhën një burrë dhe e futën në bagazhin e makinës, talebanët...

Një video është bërë virale kudo online, filmuar në Kabul. PAmjet tregojnë sesi ushtarët talebanë lidhin një burrë dhe më pas e vendosin në...
WhatsApp DENONCO