Zbulohet telegrami sekret: Gjermania e dinte që talebanët do pushtonin Afganistanin

Ministria e Jashtme gjermane ishte informuar për rrezikun e rënies së qeverisë afgane më 6 gusht, një javë e gjysmë para rënies së Kabulit, por nuk i aktivizoi planet e reagimit ndaj urgjencës në kohë, raporton revista “Der Spiegel”.

Sipas revistës, telegrami përkatës i ambasadores gjermane në Uashington Emily Humber mbërriti në zyrën qendrore më 6 gusht dhe foli për mundësinë e përsëritjes edhe të skenarit më të keq, të një evakuimi si ai i amerikanëve nga Saigoni në 1975.

“Qeveria afgane mund të rrëzohet më shpejt se sa pritej” paralajmëroi diplomatja duke sugjeruar që të fillojnë planet emergjente për të evakuuar ambasadën gjermane në Kabul. Sipas saj, Berlini gjithashtu duhet të përgatitej për mundësinë që, nëse situata përkeqësohej me shpejtësi, amerikanët do të vepronin vetëm dhe pa u konsultuar me aleatët.