“Prisni që Michael t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve”, Jean Todt tregon të rejat e fundit mbi shëndetin e Schumacher

Foto nga PlanetF1.com

Ish-presidenti i FIA -s, Jean Todt dha informacion të reja në lidhje me gjendjen e ish -pilotit të Ferrarit dhe shoferit më të madh në historinë e Formula 1 Michael Schumacher, ndërsa sh -shefi i F1 Bernie Ecclestone dha lajme të mira mbi gjendjen e gjermanit legjendar.

Schumacher ishte në koma për një kohë të gjatë, dhe që atëherë shëndeti i tij është mbuluar me fshehtësi dhe vetëm disa kanë mundësi ta vizitojnë. Midis tyre është miku i tij Jean Todt.

“Gjendja e Michael po përmirësohet ngadalë dhe me siguri. Unë kam kaluar shumë kohë me Corinna që kur Michael pësoi aksidentin e rëndë në ski më 29 dhjetor 2013. Ajo është një grua e mrekullueshme dhe drejton një familje. Ajo nuk e priste. Ndodhi befas dhe nuk kishte zgjedhje tjetër. Po ja del shumë mirë. Unë i besoj asaj, dhe ajo më beson mua, “tha ish -shefi i Ferrari, duke shtuar:

“Falë punës së mjekëve dhe bashkëpunimit të Corinna, e cila donte me patjetër ta kishte pranë burrin e saj, ai mbijetoi, por me pasoja”.

Ish shefi i F1 Bernie Ecclestone gjithashtu parashikoi pozitivisht gjendjen e Schumacher:

LEXO EDHE  Eneo Bitri: Pres ftesën e kombëtares, ja pse e lashë Partizanin për Astanën

“Ai nuk është gati tani. Por kur të shërohet, do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve,” është optimist Ecclestone.

Dokumentari për Michael Schumacher “Schumacher” do të shfaqet premierë në platformën Netflix më 15 shtator të këtij viti. Dokumentari do të shfaqë gruan e Michael, Corinna, fëmijët e tij Gina dhe Mick, si dhe vëllain e tij Ralph. Menaxherja e Schumacher, Sabine Kehm e përshkroi këtë arritje si një dhuratë nga e gjithë familja për një burrë dhe baba të dashur.

Dokumentari përfshin pamje dhe fotografi private që familja u dha regjisorëve të përmendur, dhe publiku shpreson se për herë të parë ata do të jenë në gjendje të shohin gjendjen e shoferit legjendar të Formula 1, pasi ka qenë një sekret i ruajtur që pas aksidentit.

Për kujtesë, më 29 dhjetor 2013, Schumacher pësoi  dëmtim të rëndë në kokë në një pistë skish në Meribel. Ai u transferua në spital në të njëjtën ditë, dhe që atëherë nuk ka shumë informacion zyrtar në lidhje me të gjendjen shëndetësore.