VIDEO/ Patenta të pezulluara dhe gjoba deri në 150 mijë lekë, çfarë ndodhi në akset rrugore

Policia Rrugore e Tiranës ka pezulluar 19 patenta dhe ka vendosur gjoba deri në 150 mijë lekë gjatë 48 orëve të fundit, në akset rrugore Tiranë-Durrës dhe Tiranë-Elbasan. Shkak ka qenë shkelja e rregullave të qarkullimit dhe drejtimi i mjetit në gjendje të dehur.

Ndërkohë, 10 të tjerëve, patenta iu është marrë sepse shpejtësia e tyre arrinte deri në 141 km në orë.

Policia Rrugore e Tiranës tha se po i monitoron pandërprerë me radarë, dragera dhe patrulla të lëvizshme, akset rrugore në fjalë.

Vetëm gjatë dy netëve të fundit në rrugët interurbane që lidhen me Tiranën, u konstatuan shpejtësi nga 138 km/h deri në 141 km/h.

LEXO EDHE  Tronditëse/ Burri vr*t gruan dhe më pas veten në Divjakë! Emrat

Për shpejtësi u pezulluan 10 leje drejtimi, për shpejtësi që varionin nga 138 km/h deri në 141 km/h.

Po ashtu, u konstatuan shoferë që e kishin tejkaluar alkolin deri në 0.41 mg/l apo deri edhe të dehur, me 1.19 mg/l. Nga këta u pezulluan edhe 19 leje drejtimi të tjera.

Gjova u vunë 42 copë, nga 2000 deri në 4000 lekë të reja dhe për shpejtësi 39 me nga 5.000 deri në 15.000 lekë të reja për përdorimin e alkolit.