975 dozat e para, Dasho hedh dyshime mbi sigurinë e vaksinave

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho, hodhi dyshime mbërmjen e sotme në emisionin “Tempora” lidhur me sigurinë e vaksinave që mbërritën në mesin e muajit janar në Shqipërinë, për të cilat nuk pati asnjë transparencë lidhur me vendin nga ato erdhën.

Dasho tha se në Shqipëri është aplikuar raporti 1 me 6, pra me 1 flakon janë kryer 6 vaksinime.

“Referuar këtij raporti atëherë në Shqipëri duhej të kishin ardhur 1170 doza, dhe jo 975 të tilla. Pyetja që lind është nëse kjo pako me vaksina ka ardhur ose jo e hapur, pasi nëse hapet ajo duhej të konsumohej brenda 5 ditësh, ndërkohë që sot e kësaj dite, dy javë më pas kemi rreth 300 doza të papërdorura”, tha Dasho.

LEXO EDHE  Ja ushqimet që duhet të konsumoni nëse vuani nga anemia

Sipas tij, autoritetet duhet të sqarojnë situatën, pasi kjo ka të bëjë direkt me shëndetin e qytetarëve.