Koronavirusi në Itali – Rritet numri i viktimave dhe rastet e reja

10 viktima dhe 1397 raste të reja është bilanci nga koronavirusi në Itali në 24 orët e fundit. Shifrat e ditës së fundit janë më të larta krahasuar me ato të së mërkurës ku u regjistruar 1326 të infektuar dhe 6 viktima.

Autoritetet shëndetësore raportojnë se janë kryer 92 mijë tamponë, pak më pak nga një ditë më parë kur testimet arritën në mbi 100 mijë.

LEXO EDHE  Gjermani, ndizet beteja për postin e kancelarit të ardhshëm

Megjithatë, lajmi i keq vjen nga terapitë intensive ku 11 persona të tjerë janë shtruar në spitale për mjekim më të specializuar.

Ministria e Shëndetësisë raporton se që nga nisja e epidemisë në mbarë vendin janë kryer më shumë se 8.9 milionë testime.