Lezhë, arrestohet 51-vjeçari i dënuar nga drejtësia italiane/ Emri

Policia e Lezhës arrestoi mëngjesin e sotëm një 51-vjeçar, banues në Ishull Lezhë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane.

I arrestuari është shtetasi Anton Kola, të cilin Gjykata e Milanos në mars të 2011 e ka dënuar me 6 vite e 10 muaj burgim, për veprën penale ‘Tafikim i lëndëve narkotike’.

“Shërbimet policore të Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, pas informacioneve të marra në rrugë operative për vendndodhjen e një shtetasi në kërkim ndërkombëtar dhe një pune të mirorganizuar, në bashkëpunim me Interpol Tirana, arrestuan me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

LEXO EDHE  Njësia 4 në Tiranë ‘ndan’ çiftin, burri shkon në Korçë, gruaja te Njësia 7

• Anton Kola, 51 vjeç, banues në Ishull Lezhë.

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Milanos, Itali, në mars 2011, e ka dënuar me 6 vite e 10 muaj burgim , për veprën penale”Trafikim i lëndëve narkotike” parashikuar nga Kodi Penal italian.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë.