Me nofkën “njeriu i verbër”, arrestohet 23-vjeçari shqiptar në Itali

Policia italiane arrestoi personit të fundit nga banda shqiptare që operonte në zonën e Asti, veçanërisht në ato të Nizës dhe Canellit.

Operacioni i koduar “Lulet e Lindjes” vuri në pranga 24 persona, ndërsa i arrestuari i fundit, është një 23 vjecar që kishte ardhur nga Porti i Vlorës.

“Seksionit Kundër Drogës, duke ndjekur një intensiv dhe aktivitete të vazhdueshme informuese-hetimore, në bashkëpunim me zyrën kufitare në portin Brindisi, kanë gjurmuar një burrë 23-vjeçar, i akuzuar si pjesë e shoqatës kriminale Asti, me nofkën “njeri i verbër”, i ardhur nga porti shqiptar i Vlorës”, tha policia.

LEXO EDHE  ‘Nuk del gjallë pa dhënë lekët’/ Plas sherri në emision

Roli i shqiptarit në grupin kriminal, me baza operative në lagjet Praia, Corso Alfieri dhe Corso Torino, ishte të bënte furnizime të shumta të kokainës në rrugët e qytetit dhe në krahinë për dhjetëra mijëra euro.

Grupi i shqiptarëve mendohet se është i një rrezikshmërie të lartë. Ata akuzohen për trafik droge, rrëmbim personi, dhe prostitucion.