Ancelotti zgjedh formacionin ideal, italiani injoron “të preferuarin” e tij

Carlo Ancelotti ka zgjedhur formacionin më të mirë të të gjitha kohërave me lojtarët që i ka pasur si trajner,  ndërsa ka përjashtuar Cristiano Ronaldon nga 11-shja.

Italiani ka një marrëdhënie të shkëlqyer me Cristiano Ronaldon që e ka trajnuar në kohën kur drejtonte Realin e Madridit dhe dyshja kanë mbetur afër edhe pas largimit të tij nga “Los Blancos”, ndërsa kjo zgjedhje e tij ka habitur këdo.

Menaxheri aktual i Evertonit ka punuar në të gjithë Evropën, duke fituar trofe në Itali, Spanjë, Angli, Gjermani dhe Francë.

Gjatë kohës së tij me klube si Milani, Juventusi, Chelsea, Real Madridi dhe Paris Saint-Germain, Ancelotti ka udhëhequr shumë yje.

LEXO EDHE  Europa League/ Sevilla dhe Shakhatar kualifikohen në gjysmëfinale

Megjithatë, gjatë zgjedhjes së formacionin më të mirë me lojtarët që ka drejtuar, italiani nuk ka mundur t’i përfshijë të gjithë, duke lënë jashtë yje të mëdha.

Në formacionin më të mirë të tij ka më shumë lojtarë të Milani si Marcos Cafu, Paolo Maldini, Andrea Pirlo, Leite Kaka dhe Andriy Shevchenko.

Formacioni i Ancelotti-t: Buffon; Cafu, Thiago Silva, Terry, Maldini; Lampard, Pirlo, Zidane; Kaka; Shevchenko, Ibrahimovic;