Zbulimi, ilaçi i lirë shpëton jetë në luftën kundër koronavirusit

Një ilaç i lirë dhe i përhapur gjerësisht, i quajtur deksametazon, mund të ndihmojë në shpëtimin e jetëve të pacientëve që janë të sëmurë rëndë me koronavirus.

Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se trajtimi me një dozë të vogël të steroidit është një zbulim tepër i rëndësishëm në luftën kundër Covid-19.

Ai ul me 30% rrezikun e vdekjes te pacientët që kanë nevojë për respiratorë. Ndërsa për të intubuarit, rreziku ulet me 20%.

Sipas BBC, ilaçi është pjesë e një testimi masiv, më të madhit në botë, që po kryhet për të gjetur kurën ndaj koronavirusit.

LEXO EDHE  VIDEO/ Gazetarja përplaset nga një makinë teksa po raportonte live

Kërkuesit vlerësojnë që nëse ilaçi do të ishte përdorur që në fillim të pandemisë në Mbretërinë e Bashkuar, do të mund të ishin shpëtuar deri në 5000 jetë të humbura.

E për shkak se është i lirë – kushton vetëm 5 paund – ilaçi mund të përdoret gjerësisht edhe në vendet e varfra të prekura nga Covid-19.

Ilaçi shitet edhe në Shqipëri, me recetë nga mjeku, në formë ampulash ose tablete dhe kushton rreth 500 lekë në farmaci të ndryshme.