E hënë, Nentor 29, 2021
Etiketimet Studimi

Etiketim: studimi

Studimi: Baballarët janë më të vëmendshëm ndaj vajzave

Baballarët janë figura të rëndësishme në jetën e fëmijëve të tyre.Por doli se ata u kushtojnë më shumë vëmendje vajzave të tyre dhe sjellja...

Vaksinat nuk zgjasin, studimi: S`ka rëndësi mosha, dy doza Pfizer nuk...

Të vaksinuarit me dy doza të vaksinës së Pfizer në muajt janar dhe shkurt kishin 51% më shumë gjasa të prekeshin në korrik sesa...

Studimi/ Shqiptarët pinë duhan më shumë se mesatarja botërore

Aplikimi i një norme më të lartë të rritjes vjetore të akcizës sesa rritja historike është thelbësore për arritjen e objektivave politike, përkatësisht për...

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19.Në gjenet e disa...

UNICEF: 1200 adoleshentë vetëvri*en çdo vit

Sipas UNICEF, në Europë 9 milion adoleshentë, të moshës nga 10 deri 19 vjeç vuajnë nga një problem që lidhet me shëndetin mendor dhe...

Shpëlarësi i gojës mund t’ju mbrojë nga Covid-i i rëndë/ Ja...

Shpëlarësi i gojës, por edhe filli dentar, mund të zvogëlojnë rrezikun nga Covid-i i rëndë. Ky është rezultati i një studimi të fundit të...

Studimi/ Ja medikamenti që ka efekt te pacientët me Covid, rastet...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka publikuar në rrjetet sociale studimin më të fundit lidhur me përdorimin e Tocilizumabi në rastet e pacientëve të prekur nga...

Studimi: Koronavirusi ul jetëgjatësinë, ndikim më shumë tek burrat

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar rënien më të madhe të jetëgjatësisë që prej Luftës së Dytë Botërore.Ky është përfundimi i një studimi të publikuar...

Ulqinaku rrëzon studimin e Akademisë së Shkencave: Covid, shifrat ditore nuk...

Një prej specialistëve të ISHP, Dritan Ulqinaku, u shpreh skeptik lidhur me studimin e Akademisë së Shkencave, ndërsa theksoi se rezultatet që ai jep...

Vaksina kineze ju mbron vetëm 56 %, publikohen të dhënat nga...

Kili ka siguruar një demonstrim në kohë reale të efektivitetit të vaksinës kineze Sinovac, dhe rezultatet tregojnë se ajo është 56.5% efektive dy javë...

Mësimi online, Alimehmeti: Vendim i pabazuar, studimi italian e rrëzoi si...

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti shprehet se mbyllja e shkollave me argumentin e parandalimit të përhapjes së COVID-19 ishte vendim i pabazuar.Ai i...

Studimi: Institucionet e reja të drejtësisë shqiptare, pak rezultate në vitin...

Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes publikoi këtë fundjavë studimin e parë mbi institucionet e reja të drejtësisë në vitin e parë të...

Trajtimi i pacientëve me Covid, Alimehmeti publikon studimin: Ja medikamenti që...

Epidemilogu Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim në lidhje me efektshmërinë e aspirinës tek pacientët e prekur nga COVID.Ai shprehet se studiuesit...

Të Fundit