Arrihet marrëveshja, pagat e lojtarëve të klubeve franceze do përgjysmohen

Ashtu si në shumë vende të tjera, në Francë, koronavirusi ka shkaktuar një krizë shëndetësore dhe ekonomike. Pasojat për futbollin do të jenë të mëdha, të drejtat televizive kanë rënë dhe sponsorët do të largohen.

Për të zbutur humbjet financiare, klubet franceze kanë rënë dakord për të ulur rrogat e lojtarëve. L’Equipe raporton se klubet e mëdha të Ligue 1, kanë arritur një marrëveshje për të përgjysmuar rrogat. Marseille ka qenë klubi që ka propozuar uljen e pagave me 50%, ide që është aprovuar nga PSG, Lyon dhe të gjithë klubet e tjera të elitës.

LEXO EDHE  Ibrahimovic kthehet në Milano, synohet rikthimi në fushë para ndeshjes me Juventusin

Tani pritet reagimi i Sindikatës së Futbollistëve, që do të mbrojë interesin e lojtarëve me shumë siguri. Gjithsesi, drejtuesit e klubeve janë të vendosura dhe të detyruara të bëjnë këtë veprim.