Koronavirusi, ja shtetet ku është përhapur COVID 19

Që kur u shfaq në Kinë, koronavirusi i pagëzuar me emrin “Covid 19” është përhapur në pothuajse të gjithë Botën.

Mbi 3200 persona kanë humbur jetën dhe 94 mijë janë infektuar. Organizata Botërore e Shëndetit e ka deklaruar koronavirusin urgjencë me rëndësi ndërkombëtare, shkruan CNN.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë konfirmoi se virusi, i cili shkakton sëmundjen e njohur si Covid-19, transmetohet nga njëri njeri te tjetri përmes piklave – në fjalë të tjera, përmes kollës dhe tështimës ose kontaktit të drejtpërdrejtë.

Në Kinë janë regjistruar më shumë se 80 mijë raste dhe 3 mijë të vdekur. Jashtë Kinës, ka rreth 14500 të infektuar në 75 shtete. Të paktën 270 njerëz kanë vdekur jashtë Kinës.

Kjo është lista e plotë e shteteve me raste të konfirmuara me koronavirus jashtë Kinës:

Afganistan (1 rast)
Algjeri (2 raste)
Andorra (1 rast)
Argjentina (1 rast)
Armeni (1 rast)
Australi (52 raste, 2 të vdekur)
Austri (10 raste)
Bahrain (49 raste)
Bjellorusi (6 raste)
Belgjikë (1 rast)
Bosnja dhe Hercegovina (1 rast)
Brazili (3 raste)
Kili (2 raste)
Kamboxhia (1 rast)
Kanada (34 raste)
Kroaci (6 raste)
Republika Çeke (5 raste)
Danimarka (3 raste)
Republika Domenikane (1 rast)
Ekuador (10 raste)
Egjipti (2 raste)
Estonia (1 rast)
Finlanda (3 raste)
Franca (212 raste, 4 të vdekur)
Gjeorgjia (1 rast)
Gjermania (158 raste)
Gjibraltari (1 rast)
Greqia (9 raste)
Hong Kong (103 raste, 2 të vdekur)
Hungaria (1 rast)
Islanda (26 raste)
India (29 raste)
Indonesia (2 raste)
Irani (2,922 raste, 92 të vdekur)
Irak (35 raste, 2 të vdekur)
Irlanda (6 raste)
Izraeli (15 raste)
Italia (3,089 raste, 107 të vdekur)
Japonia (1,023 raste, 12 të vdekur)
Jordani (1 rast)
Kuvajti (56 raste)
Letonia (1 rast)
Libani (13 raste)
Lituania (1 rast)
Luksemburgu (1 rast)
Makao (10 raste)
Malajzia (50 raste)
Mexico (5 raste)
Monako (1 rast)
Nepali (1 rast)
Hollanda (7 raste)
Zelanda e Re (3 raste)
Nigeria (1 rast)
Maqedonia e Veriut (1 rast)
Norvegjia (15 raste)
Oman (12 raste)
Pakistani (5 raste)
Filipinet (3 raste, 1 i vdekur)
Polonia (1 rast)
Portugalia (4 raste)
Katari (7 raste)
Rumania (3 raste)
Rusia (6 raste)
San Marino (1 rast)
Arabia Saudite (1 rast)
Senegal (2 raste)
Singapori (112 raste)
Sllovenia (1 rast)
Korea e Jugut (6,088 raste, 35 të vdekur)
Spanja (219 raste, 2 të vdekur)
Sri Lanka (1 rast)
Suedia (13 raste)
Zvicra (18 raste, 1 i vdekur)
Tajvan (41 raste, 1 i vdekur)
Tailanda (47 raste, 1 i vdekur)
Tunizia (1 rast)
Ukraina (1 rast)
Emiratet e Bashkuara Arabe (27 raste)
Mbretëria e Bashkuar (87 raste)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës (159 raste total, 11 të vdekur)
Vietnami (16 raste)

LEXO EDHE  Koronavirusi/ OBSH ngre alarmin, çfarë është konstatuar kohët e fundit