Tërmeti i 26 nëntorit ka dëmtuar edhe Galerinë e Arteve/ Ja apeli i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i ka drejtuar një apel Ministrisë së Kulturës, Galerisë Kombëtare të Arteve dhe Institutin e Ndërtimit për çarjen që është konstatuar në murin ballor të ndërtesës e mbuluar nga veshja instalative.

AMT kërkon dërgimin e ekspertëve të fushës për të vlerësuar dëmin e shkaktuar nga tërmeti.

LEXO EDHE  Ish-ministri socialist: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor e nxorën zbuluar Ramën

Siç duket nga tërmeti i 26 nëntorit, një nga godinat e dëmtuara është edhe Galeria e Arteve, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, pak metra larg Ministrisë së Brendshme dhe Kryeministrisë.