Deputetët që nuk iu bindën Ramës, ja kush mungoi në seancën e djeshme…

Kuvendi u mblodh pasditen e djeshme në seancë plenare, ndërsa opozita dhe mbështetësit e saj protestonin jashtë Parlamentit.

Seanca u thirr nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi, ndoshta me idenë se opozita nuk do të mund të organizohej në një protestë, sikundër ishte paralajmëruar për të enjten, ditë kur duhej të mblidhej Kuvendi.

Por gjithçka ndodhi në pak orë dhe disa mijëra qytetarë u mblodhën rreth Parlamentit duke kërkuar largimin e Edi Ramës nga posti i Kryeministrit.

Ky i fundit kishte zgjedhur të shkonte në Lushnje, në një takim me mbështetës dhe punonjës të administratës, nga ku nuk kurseu batutat apo akuzat në drejtim të opozitës.

Në anën tjetër Rama kishte urdhëruar deputetët e PS-së, që të ishin në sallën e Kuvendit, i cili ishte rrethuar nga qindra forca policore dhe të Gardës, ndërsa përballë tyre qëndronin mijëra qytetarë.

LEXO EDHE  Qendroi 3 ditë pa ngrënë dhe pa pirë pranë nënës së vd*kur, ja si është gjendja e 9-vjeçares nga Pogradeci

Por cilët ishin deputetët socialistë që shmangën seancën në Kuvendin e rrethuar nga qytetarët dhe nën mbrojtjen e policisë, forcave speciale dhe Gardës së Republikës?

Në sallën e Kuvendit mungonin Mimi Kodheli, ish-ministre e Mbrojtjes, Gjetan Gjetani, deputet i përjashtuar nga Grupi Parlamentar socialist, Reme Lala, deputete e PDIU, si dhe deputetët e PS-së, Fidel Ylli, Xhevit Bushi dhe Ilir Xhakolli.

Në fillim të seancës të paktën dy deputetë socialist, Blendi Klosi dhe Paulin Sterkaj , patën probleme me protestuesit, të cilët tentuan të pengojnë hyrjen e tyre në Kuvend.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here