Deshamp: Fituam me shpirt, tani mendojmë për Botërorin

Një tjetër sukses në karrierën e tij në krye të Francës. Pas Botërorit, Didie Deshamp rrëmben edhe trofeun e Ligës së Kombeve. Tekniku i “Gjelave” preferon të përqendrohet tek e tashmja, teksa në konferencën për shtyp që pasoi suksesin me Spanjën, analizoi paraqitjen e të tijve në këto dy ndeshje të turneut që futën “Gjelat” në histori.

Sukses i vështirë dhe i merituar. Si ndiheni?

Pa dyshim krenar për lojtarët e mi. Kjo skuadër ka mendësi, karakter, cilësi e talent, tipare që ndonjëherë mund të mos mjaftojnë në nivel ndërkombëtar. Ndaj, besoj se nevojitet edhe ky shpirt gare që kemi treguar në ndeshjet e fundit kur përballë kemi pasur ekipe me cilësi.

Më e vështirë ndaj Spanjës apo kundër Belgjikës?

Të dyja. Me belgët, përveç meje dhe djemve, askush nuk besonte se mund ta përmbysnim, por ne qëndruam brenda ndeshjes e rrezikuam duke i pritur tre kundër tre. Rezultati na dha të drejtë të mërkurën. Ja që futbolli është edhe ky.

LEXO EDHE  Halili shmang euforinë: Fitore e rëndësishme, por për titullin është ende herët

Çfarë France duhet të presim në Botëror?

Fillimisht duhet të kualifikohemi. Kemi ende dy ndeshje për të luajtur, kur të jemi në Katar do të përgatitemi mirë si të gjithë të tjerët për të synuar trofeun.

Te Spanja ankohen për golin e Mbapesë. Ju si mendoni?

Arbitrat janë në fushë për të bërë më të mirën. Nuk mendoj se gabuan dhe nuk e gjykoj punën e tyre. Situata të tilla nuk më takon t’i analizoj unë, ndaj shijojmë suksesin dhe shohim përpara.