E pazakontë/ Tre persona grabisin makinën vetëm me një telekomandë (Video)

Tre grabitës makinash janë arrestuar në Britani për vjedhjen e pesë ‘Mitsubishi Outlanders’, duke përdorur një pajisje inteligjente, që duket si telekomanda e lojërave ‘Nintendo Game Boy’.

Policia publikoi ​​një video ku duken tre burrat që kanë “zhbllokuar” makinën Outlander dhe si me magji e kanë zhdukur atë nga vendi.

Telekomanda i lejon hajdutët të “zhbllokojnë” pra të hapin makinat dhe më pas të ndezin motorin e tyre. Mësohet se pajisja ka një kosto që tejkalon 22 000 euro.

LEXO EDHE  “Lamtumira” me paralajmërime e Angela Merkelit

Hajdutët u dënuan me disa muaj burg, ndërsa policia britanike po heton origjinën e pajisjes.

Sidoqoftë, me makinat që bëhen gjithnjë e më komplekse në sistemet elektronike, bëhet më e lehtë për hajdutët të kapin makina.