Topi: Berisha dhe Basha do të neutralizojnë njëri-tjetrin, po defaktorizojnë opozitën

Për situatën në Partinë Demokratike, aktualisht të “ndarë” mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, ish-presidenti i Republikës Bamir Topi shprehet se ka dy lloje ndjenjash. Së pari ai tregon se ndjen keqardhje pasi bëhet fjalë për një parti ku ka dhënë kontributin e tij personal prej vitesh dhe së dyti ndihet mirë pasi siç u shpreh ai “uji duhet të turbullohet, që më pas të kthjellohet.”

Në “ABC News”, ish-presidenti tha se ai po sheh të përplasen kokë më kokë dy personazhe që nuk i  kanë lënë shije dhe respekt në konsumin e marrëdhënieve të tyre politike. Megjithatë, ai shtoi se marrëdhënien e ka pasur më të ngushtë me liderin historik, kurse Bashën e cilësoi si një produkt politik të Sali Berishës.

Duke folur për mënyrën sesi kreu aktual i PD u fut në parti në vitin 2005, Topi shprehet: “Nuk u përdor mekanizmi politik, u përdor futja në struktura nëpërmjet një strukture jo puro politike. Erdhën ekspertë që u futën shumë shpejt në listat e kandidatëve për deputetë. Mekanizmi erdhi si ekspertizë e pastaj në grup, iu dhanë pozicione të rëndësishme ministrore. Basha pati pozicione të rëndësishme. Ka qenë i preferuar. Kam parë skena në vijimësi të një mungese kimie mes zonjës Topalli dhe tij. Ndonjëherë zonjat kanë më shumë intuitë për të dalluar riskun.”

Nga këndvështrimi i Bamir Topit, drama e madhe e liderit historik të PD është se po sheh veten politikisht të vrarë nga krijesa e tij. Ndërsa, i pyetur se kë do të zgjidhte ai për në krye të PD, ish-presidenti thotë se Berisha dhe Basha janë bashkëfajtorë dhe bashkëvuajtës të situatës.

LEXO EDHE  FOTO/ Ndërpritet energjia elektrike në komisione, deputetët mbeten në errësirë, Çela i OSHEE: Duhet parë çelësi i brendshëm

Dhe, parashikimi i Topit për fundin e kësaj “beteje” është se Basha dhe “babai i tij politik” do të neutralizojnë njëri-tjetrin duke defaktorizuar imazhin e PD-së dhe opozitës në tërësi.

“Berisha sot është më i butë sot. Ka humbur moralin, ka humbur aleatë. Ka humbur edhe moshën. Ka një konfrontim me krijesën e tij. Janë bashkëfajtorë dhe bashkëvuajtës. Do ta neutralizojnë njëri-tjetrin duke defaktorizuar imazhin e PD dhe opozitën…Ka ardhur koha që të mendohet për një rigjenerim total të së djathtës.”