Rama: Paga minimale do rritet 8 mijë lekë pas 4 vitesh

Teksa financat mbeten një prej pikave të dobëta të familjeve shqiptarëve, kryeministri Edi Rama premtoi rritje të pagës minimale me vetëm 80 mijë lekë të vjetra në fund të katër viteve.

Nga foltorja e Kuvendit, ku foli për planin e qeverisë së re, Rama tha se rritja e pagave do jetë graduale. Synimi, bëri me dije, është të bëhet 40 mijë lekë në fund të mandatit 4-vjeçar. Por, shtoi se do jetë “pa diskutim” 38 mijë lekë.

Rama premtoi rritje brenda mandatit të pagave të edukatorëve, mjekëve mësuesve, infermierëve me 40 përqind, rritje të pagës së administratës me 30 përqind dhe rritje të pagës mesatare në administratë nga 45 mijë lekë në 85 mijë lekë.

LEXO EDHE  Aksident i rëndë në Lezhë/ Makina përplas për vd*kje këmbësorin! Emri

Për pensionet, nuk premtoi “rritje domethënëse”, por shtoi se do e ketë prioritet.

Lexo edhe:

Rama bën “vëllain e madh” me opozitën: Unë kam fuqinë, por dua të bashkëpunoj me ju

Rama shpall planin për turizmin: Do ndalojmë qeset plastike

Rama mesazh të tijve: Nuk do mbrohet askush me karton nga drejtësia