Avioni i kancelares Merkel zbarkon në Rinas

Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë. Kancelarja do të zhvillojë një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit.

Në orën 10:20 do të zhvillohet ceremonia e pritjes në Pallatin e Brigadave.

Mësohet se kancelarja fillimisht do të takohet me kryeministrin Rama, në orën 10:30.

Aeroporti “Nënë Tereza” mëngjesin e sotëm është blinduar nga forca të shumta policie.

Të pranishëm në Rinas janë edhe drejtori i policisë së Tiranës Rebani Jaupi dhe drejtori i përgjithshëm Ardi Veliu.

Policia ka bërë me dije një ditë më parë se do të jenë të bllokuara disa segmente rrugore, për motive sigurie.

LEXO EDHE  Histori shqiptare/ U vd*q babai, vëllezërit sherr për lekët që hedhin njerëzit në mort

Do të ketë bllokime dhe devijime të lëvizjes së automjeteve, konkretisht në Rinas-Unaza e Re, Sauk, Rruga e Elbasanit deri tek Pallati i Brigadave.

Merkel do të mbledhë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

Gjithashtu janë planifikuar bisedime kokë më kokë me krerët e qeverive të Kosovës, Bosnje dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut. Vizita e Merkel vjen në kuadër të procesit të Berlinit.