Sherr me Bashën? Reagon Flamur Noka: Ja çfarë ndodhi në mbledhjen e grupit parlamentar

Deputeti Flamur Noka ka reaguar pas raportimeve mediatike se në mbledhjen e grupit parlamentar pati një debat të ashpër me kryetarin e PD, Lulzim Basha, pasi ky i fundit njoftoi përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike.

Në një postim në rrjetet sociale, Noka mohon se ka pasur sherr me Bashën, ndërsa sqaron se në mbledhje mbrojti bindjen se PD duhet tu qëndrojë parimeve dhe vlerave të një demokracie dhe të drejtave që çdo individi ja përcakton Kushtetuta.

Ai shprehet kundër përjashtimit të Berishës, ndërsa shton se të tilla vendime nuk mund të merren nga 1 person, qoftë ky dhe Kryetari, por të pyeten institucionet e Partisë dhe të shkohet në referendum me votën e anëtarësisë.

“Ne detyrim ndaj demokrateve dhe opinionit publik ju bej me dije se ne  mbledhjen e grupit parlammetar une mbrojta bindjen se PD duhet tu qendroje parimeve dhe vlerave te nje demokracie dhe te drejtave qe cdo individi ja percakton kushtetuta ..Detyra e PD eshte  te punoj pa reshtur te sqaroj aleatin tone strategjik rreth shpifjeve , trillimeve dhe sajesave qe Rama dhe Rilindja  ju ka percjelle ne adrese te  Sali Berishes….Vendimi  mbi përjashtimin e Sali Berishës është perligjje e ketyre akuzave, dhe mohim i  historisë te  vet  PD. Vendime  të tilla nuk mund të merren  nga 1 person, qoftë ky dhe Kryetari, por te pyeten institucionet e Partise dhe  të shkohet në referendum me votën e anëtarësisë. Siç e përmenda edhe në grup, këtë qendrim ia komunikova kryetarit Basha edhe në zyrën e tij pas berjes publik ne media te qendrimit te tij para mbledhjes. Çdo histori që e çon këtë bisedë tek banalitetet me sherre, është një shpifje e ulët dhe e neveris”, shkruan Noka në një postim në FB.

LEXO EDHE  Kodi etikës/ 7 rastet kur Rama me ministrat kanë treguar babëzinë përballë luksit