Afganët protestë në mes të Kabulit, talebanët qëllojnë me armë për ti shprëndarë

Talebanët nuk lejuan afganët të protestojnë. Kjo është një tjetër premtim i thyer nga grupi islamik, duke mos lënë të lirë qyetarët që të kërkojnë të drejtat e tyre. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se qindra burra e gra brohorisnin “Rroftë rezistenca” dhe “Vdekje Pakistanit” në Kabul, por shumë shpejt u shprëndanë nga talebanët.

Talebanët morën nën kontroll Afganistanin më 15 gusht, duke krijuar kaos në vend. Shumë vendas janë larguar dhe shumë të tjerë kanë ngecur me një regjim që nuk e mbështesin.
LEXO EDHE  Shtatëmbëdhjetë kallëp floriri dhe 6 mln dollarë, talebanët gjejnë “thesar” në shtëpinë e ish-zv. presidentit të Afganistanit (VIDEO)