Refuzuan vaksinën, Greqia pezullon nga detyra 6 mijë mjekë

Një numër prej 5 mijë e 895 punonjësish të kujdesit shëndetësor në Greqi janë pezulluar nga puna, pasi kanë refuzuar të vaksinohen kundër koronavirusit.

Vendimi i firmosur nga qeveria për të pezulluar të gjithë personelin mjekësor të pavaksinuar, ka hyrë në fuqi ditën e djeshme.

LEXO EDHE  Covid-19 në Kosovë, 10 humbje jete dhe 173 raste të reja

Mediat vendase shkruajnë se infermierët dhe punonjësit e spitaleve të pezulluar kërkuan sot në Gjykatën Administrative që të hiqet vendimi i qeverisë. Por, një gjë e tillë nuk u mor parasysh, nërsa mësohet se beteja tashmë do të vijojë në gjyqin e 8 tetorit.