Si e ka gjunjëzuar koronavirusi Rusinë

Gjymtyrë trupi të pajetë varen nga një barelë në një repart spitalit ndërsa vetëm disa metra larg, pacientët me koronavirus po luftojnë për jetën e tyre, shkruan CNN. Një grua e moshuar po merr frymë fort dhe lufta e saj e dëshpëruar për frymëmarrje dëgjohet në sfondin e një videoje tjetër nga shumë shqetësuese të celularëve të bëra në spitalet në të gjithë Rusinë.

“Kështu duken netët tona: të frikshme”, thotë një zë burri në një video të siguruar për CNN nga Shoqata Mjekësore, një sindikatë mjekësore e opozitës ruse që thotë se videoja u xhirua në mes të tetorit nga një anëtar i stafit të spitalit në Ulyanovsk, rreth 700 km në lindje nga Moska.

“Ka edhe dy të tjerë poshtë në departamentin tonë,” thotë ai ndërsa regjistron një kufomë. “Kjo është mënyra se si COVID-19 vret të gjithë”.

Kjo video e tmerrshme është vetëm një nga disa e pranuara nga CNN që zbulon kushtet e tmerrshme në spitalet e mbipopulluara. Disa pamje tregojnë thasë me trupa të zhveshur, të grumbulluara njëra mbi tjetrën në dyshemetë e ndyra, në skena më shumë si zona lufte sesa spitale.

Ndërsa Rusia përpiqet të vërë nën kontroll pandeminë, videot janë një nga disa shenjat që tregojnë se numri i të vdekurve është shumë më i lartë sesa tregojnë shifrat zyrtare.

Rusia thotë se më shumë se 33,000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni COVID-19 që nga 16 nëntori. Por ky numër vihet në diskutim nga kritikët që thonë se Kremlini po i minimizon ato.

“Unë mendoj se shifra aktuale është rreth 130,000 njerëz,” thotë Alexey Raksha, një ish-statisticien i qeverisë.

Duke përdorur të dhëna nga regjistrat lokalë, Raksha vlerëson se Rusia arriti rreth 160,000-170,000 vdekje nga prilli në nëntor. Përafërsisht 80 përqind e këtyre vdekjeve i atribuohen COVID.

LEXO EDHE  “Me votë ju firmosni për të ardhmen”/ Publikohet spoti i Sali Berishës për Kuvendin e 11 dhjetorit

Midis prillit dhe shtatorit 2020, të dhënat zyrtare ruse për vdekshmërinë arritën në rreth 117,000 vdekje më shumë se vitin e kaluar, sipas Rosstat, agjencia ruse e statistikave. Por numri zyrtar i të vdekurve nga COVID për këtë periudhë është rreth 21,000 njerëz.

Të dhënat e Rosstat për tetorin dhe nëntorin nuk janë ende të disponueshme, por sipas të dhënave zyrtare të lëshuara nga Qendra Kombëtare e Përgjigjes ndaj Koronavirusit, përhapja e pandemisë është përshpejtuar shumë.

Raksha thotë se ai u largua nga Rosstat në korrik pasi bëri një njoftim publik për mënyrën se si agjensia numëron vdekjet e lidhura me koronavirusin. Ai thotë se mospërputhja midis të dhënave zyrtare dhe llogaritjeve të tyre shprehet për shkak të mënyrës se si Rusia klasifikon viktimat e saj nga COVID.

Muajin e kaluar, qeveria ruse pranoi se objektet e saj shëndetësore ishin nën ngarkesë në rritje, dhe zv.kryeministrja Tatyana Golikova tha se shtretërit spitalorë në pesë rajonet më të rrezikuara ishin mbushur tashmë me më shumë se 95 përqind.

Një shofer ambulance në rajonin Saratov të Rusisë jugperëndimore – i cili foli për CNN në kushte anonimiteti nga frika e problemeve që ai mund të kishte në punë – tha se situata në spitalin e tij ishte “në degradim”.

“Mjekët madje refuzojnë të pranojnë pacientë të moshuar me vështirësi në frymëmarrje,” tha ai. “Atyre u thuhet se nuk kanë nevojë të shtrohen në spital. Por arsyeja e vërtetë është se nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme në departament”.

Në një video tjetër të realizuar në një morg të mbipopulluar, një zë mashkull thotë: “Ne vështirë se mund të gjenim një vend këtu. Është si një film horror”.