Yuri Kim inkurajon SPAK: Bëni punën tuaj, qëndroni ashpër ndaj korrupsionit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka inkurajuar SPAK për punën e bërë.

Përmes një postimi në Twitter, Kim shkruan ndër të tjera se ”SHBA-ja është me njerëzit e Shqipërisë në mbështetje të Reformës në Drejtësi”.

“Hetimet dhe aktakuzat e qëndrueshme të SPAK janë inkurajuese, një shenjë e qartë që SPAK po ecën përpara hap pas hapi për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Qëndro në kurs. Qëndro i ashpër. Vazhdoni të bëni punën tuaj të rëndësishme. SHBA është me njerëzit e Shqipërisë në mbështetje të Reformës në Drejtësi”, shkruan Kim.

Reagimi i diplomates amerikane vjen një ditë pasi SPAK përmes një shkrese drejtuar PD ka informuar se po heton deputetin socialist Ervin Bushati lidhur me fshehjen e pasurisë dhe fallsifikimin e dokumenteve. Nuk dihet nëse SPAK ka avancuar edhe me çështjet e tjera që janë depozituar në Prokurorinë Speciale, lidhur me atoqë quhen tenderat sekretë, koncensionet në shëndetësi, shembjen e Teatrit Kombëtar etj.

LEXO EDHE  SHBA shton presionin për Kosovën, kërkon zbatimin e marrëveshjes për Asosacionin e Komunave Serbe