Presidenti i PPE-së: E kemi paralajmëruar, tani është koha për të vepruar kundër Erdoganit

Udhëheqësi i PPE-së, Manfred Weber, mbështet kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në lidhje me konfliktin me Turqinë për cështjen e detit.

“Mbështetje e plotë për thirrjen e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis për kohezionin evropian ndaj veprimeve të Turqisë në lidhje me Mesdheun Lindor” shkruan Manfred Weber, udhëheqësi i Partive Popullore Europiane.

“Ne e kemi paralajmëruar shumë herë. Tani është koha për të vepruar kundër Presidentit Erdogan dhe shkeljeve të tij të së drejtës ndërkombëtare” vijon më tej Manfred Weber.

LEXO EDHE  Britania heq karantinën për amerikanët dhe europianët e vaksinuar

Franca dhe Gjermania i lanë një javë kohë Turqisë që të tërhiqet nga provokimet në Mesdhe në lidhje me kufirin detar me Greqinë