Vrasja e çiftit homoseksual në Maltë/ Shqiptari mbante një gjerdan të viktimës në qafë

Njeriu i tretë i dyshuar për përfshirjen në vrasjen e një çifti homoseksualësh në Sliema muajin e kaluar kundërshton ekstradimin e tij në Maltë nga Spanja, duke zgjatur procesin për ta sjellë atë para drejtësisë.

Procedimet në Spanjë, duke përjashtuar çdo apelim, tani pritet të zgjasin të paktën 30 ditë, thanë burime pranë hetimit.

Burri nga Danimarka, Jesper Kristiansen, është në kërkim për vrasjet e Christian Pandolfino dhe Ivor Maciejowski, të cilët u qëlluan për vdekje brenda shtëpisë së tyre në Sliema më 18 gusht.

Dy burra, shtetasi shqiptar Daniel Muka, 25 vjeç dhe maqedonasi Viktor Dragomanski, 35 vjeç, janë akuzuar për përfshirjen e tyre të dyshuar në krim, por e kanë deklaruar veten të pafajshëm.

Pyetjet kanë lindur se si Kristiansen, i cili kishte punuar në Maltë për disa muaj, arriti të largohej.

Burimet e policisë të shtunën thanë për mediat vendase, se ai ndryshoi pamjen e tij për të kaluar përmes sigurisë së aeroportit 10 ditë pas vrasjes, më 28 gusht. Ai mori një avion për në Barcelonë duke përdorur kartën e tij të identitetit për të udhëtuar, raporton Panorama.

Duke qenë se po fluturonte për në një vend të zonës, Shengen, nuk u kryen kontrolle të pasaportave.

Burimet thanë se derisa ai u arratis, policia malteze nuk kishte ende një emër të konfirmuar. Të gjitha ato që kishin ishin fotografitë e marra nga pamjet e kamerave të sigurisë së vendbanimeve dhe bizneseve pranë shtëpisë së viktimave. Këto imazhe ishin gjithashtu jo shumë të qarta.

LEXO EDHE  Nën masat anti-Covid, nis sot viti i ri shkollor

Ai ndryshoi pamjen e tij për të kaluar sigurinë në aeroport

Ditën që ai u arratis, oficerët e policisë po hetonin në zonë, duke pyetur njerëzit nëse e kishin parë atë. Policia më pas nisi të punojë me homologët e tyre të huaj dhe Interpol.

Dy ditë më vonë, më 30 gusht, policia spanjolle arriti të gjurmonte Kristiansen dhe ta arrestonte atë në një hotel në qytetin bregdetar të Cádiz. Ai besohet se kishte marrë me qira një makinë për të arritur atje. Policia beson se vjedhja ishte motivi më i mundshëm për vrasjen e çiftit të pasur Sliema.

Pandolfino u gjet në një pellg gjaku afër derës së përparme të shtëpisë, i veshur vetëm me të mbathura. Ai ishte qëlluar pesë herë.

Partneri i tij Maciejowski, një koleksionist i arteve, u gjet në katin e dytë me një plumb në kokë.

Muka u arrestua në një bastisje në një shtëpi në Floriana një javë pas vrasjeve, ku në qafë mbante gjerdan që i përkiste Pandolfino. Dragomanski u kap dy ditë më vonë pas një ndjekjeje në Gżira.