Plagosja në Shkodër, zbardhen detajet e reja/ Autori dhe i plagosuri ishin shokë, konflikti për një parkim

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Shkodër, ku një shtetas mbeti i plagosur me armë zjarri pranë zonës së njohur si busti i Prek Calit.

Sipas burimeve nga policia, Tonin Larushku, 38 vjeç nga fshati Toplanë i Vaut të Dejës, u qëllua nga një makinë në lëvizje.

Autori i ngjarjes mësohet se ka një lokal ndërsa përballë këtij objekti ndodhet një dyqan mishi që është i djalit të xhaxhait të personit të plagosur.

Një ditë përpara ngjarjes, midis dy shtetasve ka pasur një debat për parkimin e një makine pranë lokalit të autorit të ngjarjes, Luverdo Kola.

Debat i cili më pas është shoqëruar edhe me përplasje fizike.

Në një moment sipas burimeve nga vendngjarja një person ka qëlluar makinën e shtetasit Luverdo Kola ndërsa ky i fundit është larguar duke i shpëtuar plumbave.

Më pas 29-vjeçari ka marrë makinën e tij dhe ka ndjekur palën tjetër për rreth 40 metra.

LEXO EDHE  Covid 19/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Mjeku i familjes dhe personeli mjeksor nuk janë ‘skllevër’

Mjeti ku ndodhej edhe Tonin Larushku ka frenuar me shpejtësi dhe kanë dalë nga makina dhe në atë moment dyshohet se 29-vjeçari Luverdo Kola ka hapur pak xhamin e makinës dhe nga mjeti i tij dyshohet se ka qëlluar 38-vjeçarin duke e lënë të plagosur dhe më pas është larguar me shpejtësi.

Sipas burimeve të dy palët më përpara kanë pasur një shoqëri të afërt, por kohët e fundit mes tyre kanë lindur disa debate që lidhen edhe për shkak të dy subjekteve që kanë, lokalit dhe dyqanit të mishit që janë përballë.

Policia vendore e Shkodrës vazhdon hetimet ndërsa mësohet se në vendngjarje nuk janë gjetur gëzhojat e plumbave edhe pse është qëlluar në dy momente të ndryshme. Efektivët kanë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë për të mësuar dinamikën e kësaj plagosjeje.