KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren Lindita Hoxha

KPK ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Apelit të Shkodrës, Lindita Hoxha. Vendimi u dha nga trupa e përbërë nga Etleda Çiftja kryesuese, Valbona Sanxhaktari relatore dhe Xhensila Pine.

Hoxha u hetua gjatë procesit të rivlerësimit për të tre kriteret e vetingut, përfshirë pasurinë, pastërtinë e figurës dhe profesionalizmin.

LEXO EDHE  Kapet duke transportuar sirianë, arrestohet gardiani

Hoxha ka një karrierë 27-vjeçare në sistemin e drejtësisë. Prej vitit 2003 ajo ka shërbyer si gjyqtare në Gjykatën e Apelit Shkodër.