“Paranojat e Edi Ramës përballë humbjes së sigurtë të zgjedhjeve”

Oriola Pampuri, ish-deputete e PD, shprehet se në fund të mandatit të dytë qeverisës, Edi Rama ka dvshtime galopante, ndaj dhe tenton të përdorë e shpikë çdo lloj mekanizmi me anë të të cilit llogaritë e tij tashmë të falimentuara mund ta shpëtojnë nga humbja

Sipas saj, të gjitha këto i bën ndërmjet kalkulimesh bazuar në lojëra të pista duke bashkëngjitur këtu dhe djemtë e tij problematike, trafikante, e mjeshtra të mashtrimit për shitblerjen e votës, duke fshirë nga çdo lloj kalkulimi votën e qytetarit, pikërisht të parën dhe të fundit mënyrë me të cilën një forcë politike vjen në pushtet.

“Po ka një arsye madhore se përse nuk e kalkulon, sepse e di mirë që në çdo variant del i humbur, pasi ishte pikërisht ky që, shkatërroi institucionet e shtetit, duke e lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë, duke përvetësuar të gjitha pushtetet, ky armik i lirisë dhe votës së lirë, nuk mund të përballet më me Shqiptarët, sepse ata nuk mund t’ia falin”, shkruan Pampuri.

Komenti nga Orjola Pampuri

Në përfundim të mandatit të dytë të qeverisjes, Edi Rama në vend që të bëjë bilancet e një dështimi galopant në çdo sektor, tenton të përdorë e shpikë çdo lloj mekanizmi me anë të të cilit llogaritë e tij tashmë të falimentuara mund ta shpëtojnë nga humbja. E të gjitha këto i bën ndërmjet kalkulimesh bazuar në lojëra të pista duke bashkëngjitur këtu dhe djemtë e tij problematike, trafikante, e mjeshtra të mashtrimit për shitblerjen e votës, duke fshirë nga çdo lloj kalkulimi votën e qytetarit, pikërisht të parën dhe të fundit mënyrë me të cilën një forcë politike vjen në pushtet.

Po ka një arsye madhore se përse nuk e kalkulon, sepse e di mirë që në çdo variant del i humbur, pasi ishte pikërisht ky që, shkatërroi institucionet e shtetit, duke e lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë, duke përvetësuar të gjitha pushtetet, ky armik i lirisë dhe votës së lirë, nuk mund të përballet më me Shqiptarët, sepse ata nuk mund t’ia falin;

-varfërinë ekstreme në të cilën po jetojnë deri në kufijtë e mbijetesës.

– shtresat në nevojë nuk ishin për asnjë moment në vëmendje të kësaj qeverie.

– personat me aftësi të kufizuar u perdorën për show, duke mos i dhënë zgjidhje dhe duke mos mbajtur asnjë premtim përballë tyre.

– borxhi publik pati rritjen më të madhe në këto shtatë vite.

– shtoi kushtet për çeljen e negociatave, falë korrupsionit, drogës, përfshirjes në politikë e shitblerje votash të personave me preçedente penale e trafikantëve, duke zbehur gjithnjë e më shumë ëndrrën e shqiptarëve për tu bërë pjesë e familjes së madhe Europiane.

– mbylli me qindra biznese të vogla, të mesme e të mëdha

– rriti taksat e nuk rriti pagat e pensionet

– në 7 vite shtroi aq km rrugë sa gishtat e dorës

– vuri traun në rrugën e Kombit, në atë rrugë ku ndjehemi krenarë për çdo km që përshkojmë, një ëndërr e madhe për çdo shqiptar, ku anti shqiptari tentoi të ç’bëjë këtë urë të madhe bashkimi.

-përzuri mjeke e inxhinierë, profesionistë të nderuar e qytetarë të ndershëm, të cilët përfaqësojnë shtresën e mesme, duke rrënuar me të varfërit e duke ‘ngopur orekset’ e një grupi oligarkësh që ushqejnë xhepat e tyre dhe te Edi Ramës me taksat e me gjakun e popullit. etj etj………

– Ndaj Edi Rama ka frikë të përballet me qytetarët.

– Ndaj marionetat e tij të dalura boje llomotisin nga mëngjesi në darkë si papagaj, atë që u mëson dështaku historik, të cilin e vetmja gjë që i jep shpresë në këto momente dhe nuk e ka lëshuar ende, është deliri, nëse dhe ky e lëshon, atëhere do të përfundojë si Narcizi, do të mbytet pikërisht në “pellgun” ku do të tentojë t’i mbushë mendjen vetes që ende vlen, ky do të jetë dhe fundi i Edi Ramës. Sido që t’i bëjë zgjedhjet humbja e tij është e sigurt.