Shembet godina në Laç, do ndërtohet pallati për të pastrehët nga tërmeti

Një ndërtesë trekatëshe është shembur mëngjesin e së dielës në Laç. Kjo godinë është në pronësi të dy vëllezërve Zyma, të cilët e kishin ndërtuar për biznes disa vite më parë.

Pranë kësaj ndërtese është vendosur të bëhet sheshi i ndërtimit për banorët e Laçit të cilëve ju dëmtuan banesat nga tërmeti.

Pronarët e godinës e kanë kundërshtuar vendimin e bashkisë së Laçit për të shembur ndërtesën pasi ka një vlerë të madhe investimi ndërsa, sipas tyre, komisioni ka dhënë një pagesë mjaft të ulët.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Komiteti i Ekspertëve mblidhet sot, ja çfarë çështjesh do të diskutojë

Me dhjetëra forca policie kane rrethuar që në orët e para të mëngjesit godinën , ndërsa pronarët jënë lajmëruar vetëm tre ditë më parë, dhe kështu ata nuk kanë mundur të largojnë materialet që ndodheshin brenda.

Sipas pronareve shembja e godinës u ka shkaktuar një humbje të madhe nga investimi i disa viteve. Për këtë rast, dy vëllezërit kanë proceduar institucionet dhe sipas tyre do ta ndjekin procesin. /abcnews.al/