“Kriza nga COVID-19 imponon mbështetje ndërkombëtare”/ Apeli nga ish-ministri i Shëndetësisë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, ka reaguar në lidhje me situatën në të cilën po kalon vendi ynë për shkak të koronavirusit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Shehu pohon se sistemi shëndetësor është pa strategji.

“Qeveria dështoi e nuk u tregua e afte as për te mobilizuar mundësitë tona ekzistuese, duhet minimalisht te kërkojë nje mbështetje ndërkombëtare”, shkruan ish-deputeti demokrat.

REAGIMI I TRITAN SHEHUT:

Rama të “zgjohet”, kriza shëndetësore imponon mbështetje ndërkombëtare!

Si pasojë e keqmenaxhimit të pandemisë vendi është sot jo vetëm më keq se kurrë e me pasoja të rënda, por dhe pa strategji, me sistem shëndetësor të handikapuar, me mungesa strukturale e materiale, nën një pasiguri e perspektivë të “zymtë” për muajt që vijnë!

Në këto kushte kur Qeveria dështoi e nuk u tregua e aftë as për të mobilizuar mundesitë tona egzistuese, duhet minimalisht të kerkojë një mbështetje ndërkombëtare.

Përballë një të sëmuri të vështirë ne përpiqemi të kërkojmë ndihmë të kualifikuar apo ta dërgojmë atë në një klinikë të avancuar.

Tani që diskutohet për shëndetin e një populli është jashtë çdo logjike kjo letargji e Qeverisë dhe e kryeministrit, ndërsa dje bënte “show”.

LEXO EDHE  Lubonja: Arsyet pse kush krijon parti para zgjedhjeve është i blerë nga Rama

Këtu duhet të jemi të qartë, nuk është fjala për një listë me disa materiale të Ministrisë së Shëndetësisë drejtuar ndonjë ambasade, është fjala për një asistence stabë e të gjerë që në përgatitjen e një strategjie për përballimin, të stabilizimit e më tej të daljes.

Duhet gjithashtu një mbështetje me struktura të gatshme mjekësore, pajisje të avancuara, materiale konsumi e deri te specialistë, detyrë kjo e qeverisë, që vazhdon si “struci”.

Pa dyshim këto kërkojnë edhe një kosto financiare nga shteti, që duhet e mund të përballohet pavaresisht krizes ekonomike.

Italia tashme me gjendjen stabel qe ka, arsenalin e madh ne eksperience, struktura, pajisje e materiale te krijuara, me maredheniet e shkelqyera qe kemi, eshte nje mundesi e madhe, aktivizimi i se ciles kerkon qe Qeveria e

Kryeministri se paku tashti te permenden e ta kerkoje kete publikisht, duke u angazhuar edhe per t’i krijuar konditat e transparencen e domosdoshme.

Por pa perseritur “shakane e mepareshme, ate te menaxhimit tone 10 here me te mire se Gjermania e 50 here se Italia!!!