Operacioni anti-drogë, Kraja: SPAK do hetojë institucionet që lejuan veprimtarinë e grupit kriminal

Kreu i SPAK, Arben Kraja, tha se Prokuroria Speciale nuk është kufizuar vetëm në urdhër- arreste në operacionin që çoi në arrestimin e 37 personave dhe sekuestrimin e 3.5 tonëve drogë me vlerë 40 mln euro.

Ai tha se SPAK është përqëndruar në akuzat për pastrim të produkteve të veprës penale duke kryer edhe sekuestrime të grupit kriminal në Shqipëri.

Grupi kriminal ka vepruar prej vitit 2015, çka do të thotë se ka pasur një veprimtari 5 vjeçare.

Ai shton se ajo çfarë do të vijojë të bëjë SPAK, është që do të hetojë për autoritetet që e lejuan këtë grup kriminal dhe e favorizuan që të trafikonte drogë duke çuar para përgjegjësisë penale këdo që është i përfshirë.

”Sot jemi konkretë në operacionin që kemi realizuar. Skuadrat e përbashkëta hetimore janë përgjigjia më efektive që mund t’i jepet krimit të organizuar që funksionon në rrafshin nëdrkombëtar.

LEXO EDHE  Elbasan, konfirmohen 17 raste të reja me Covid-19

Ajo që dua të them është që operacioni ishte i suksesshëm. Koordinim perfekt, strukturave policore shqiptare dhe prokurorive shqiptare e italiane.

E reja që kemi thënë është që nuk jemi kufizuar vetëm tek arrestimi i personave përgjegjës, por kemi ngritur edhe akuza për pastrim të produkteve të veprës penale dhe kemi sekuestruar produkte të veprës penale.

Jemi të vendosur dhe dua të garantoj, që edhe ekipet e përbashkëta të vijojmë me të njëjtin seriozitet deri në përfundimin e hetimeve.

Do të vazhdojmë të hetojmë deri në detaje për përgjegjësitë e autoriteteve shtetërore që kanë lejuar trafikun e drogës nga grupi kriminal.

Kushdo që të jetë i përfshirë, do dërgohet para përgjegjësisë penale. Ju falënderoj dhe besoj tek bashkëpunimi jonë i matëjeshëm”, tha Arben Kraja.