Teatri/ Ambasada Britanike: Dhuna minon parimet themelore të demokracisë

Ambasada Britanike në Tiranë në një postim në rrjetet sociale, shprehet thellësisht e shqetësuar lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar, pa pasur më herët një konsultim mes palëve.

Më tej, ambasada thekson se mbështesin të drejtën demokratike për të protestuar dhe u bën thirrje të gjithë të përfshirëve për të siguruar që ata janë paqësorë.

“Të shqetësuar thellësisht nga mundësitë e humbura për dialog mbi ndërtesën e Teatrit Kombëtar dhe episodet e dhunës në Shqipëri. Ne mbështesim të drejtën demokratike për të protestuar dhe u bëjmë thirrje të gjithë të përfshirëve për të siguruar që ata janë paqësorë. Dhuna minon parimet themelore të demokracisë”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

LEXO EDHE  Aksidentoi për vdekje një qytetar, SHÇBA ngre akuzat ndaj efektivit të policisë