Koronavirusi shkakton viktimën e parë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut është shënuar viktima e parë nga koronavirusi. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për një grua 57-vjeç, nga Kumanova.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i shëndetësisë, i cili tha se po ashtu, klinikën e infektivit po kurohet edhe djali i viktimës, që është i moshës 33-vjeç.

“Kemi rastin e parë të vdekjes nga koronavirusi. Është diagnostikuar pas vdekjes mbrëmë vonë në Kumanovë. Bëhet fjalë për grua të moshës 57 vjeçe.

LEXO EDHE  Rritja e numrit të të infektuarve/ Hapet spitali Covid 3 në Tiranë! Ja ku ndodhet

Sa i përket pranimit dhe kurimit, dua të them që kolegët kanë vepruar në bazë të protokollit. Me kohë janë bërë dy teste, që të dy testet kanë treguar rezultat negativ, ajo është trajtuar në izolim. Periudha e izolimit ka ndodhur javën e kaluar.

Është marrë edhe pasi është konstatuar vdekja dhe ka rezultuar pozitiv”, tha mes tjerash ministri i shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut.