Rama foli për rrogën e presidentit/ Reagon Ilir Meta

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar pas masave të prezantura nga kryeminsitri Edi Rama. Në masat e marra nga qeveria Rama duke falenderuar Metën, theksoi se qysh se kemi hyrë në këtë luftë presidenti po ndihmon si mundet dhe sa mundet por ia la në dorë të vendosë ai vetë nëse do e dhurojë pagën për këtë kauzë.

Në reagimin e tij meta theksoi se mbështet planin e masave të arra nga qeveria ndërsa e ftoi Ramën që të përcaktojë sa më parë kriteret e ndihmës për biznesin dhe familjet më në nevojë

“Përshëndes mbështetjen financiare të bërë publike nga Kryeministri.

Ftoj Qeverinë të përcaktojë sa më parë kriteret e ndihmës për biznesin dhe familjet më në nevojë.

Inkurajoj gjithashtu konsultimin me grupet e interesit për të bërë transparente detajimin e fondeve, për t’u dhënë përgjigje të menjëhershme nevojave emergjente të qytetarëve.

LEXO EDHE  U ekzekutua nga RENEA/ Gazetari i njohur: 71-vjeçari të neutralizohej me psikolog, jo me snajper

Sa i përket trajtimit financiar të Presidentit të Republikës, ai do të shkurtohet në të njëjtën mënyrë, si dhe për zyrtarët e lartë të shtetit, të parashikuar në planin e bërë publik.

Po kështu Institucioni i Presidentit të Republikës është solidarizuar me shkurtimin e fondit të buxhetit vjetor në interes të riadresimit të tyre, në mbështetje të shëndetësisë dhe sektorëve të vijës së parë në këtë përballje me pandeminë globale të COVID 19.

Bashkëpunimi, gjithëpërfshirja, humanizmi dhe solidariteti mbarëkombëtar do të na japë të gjithëve fuqinë e duhur pozitive për ta fituar këtë sfidë, duke mundur frikën, me besimin e palëkundur te e ardhmja dhe në Zot,” shkruan Meta.