Basha: Veprimet e Ramës për të mbyllur mediat, kriminale! Prokuroria të nisë hetimet

Mbyllja e mediave kritike ndaj qeverisë është quajtur veprim kriminal nga ana e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Sipas Bashës, Rama po përdor situatën tragjike ku ndodhet vendi për të sulmuar mediat që kanë nxjerrë në pah gabimet e tij si dhe kanë pasqyruar denoncimet e qytetarëve.

Basha ka kërkuar nisjen e hetimeve nga ana e prokurisë për dhunimin e fjalës së lirë nga qeveria.

“Të shfrytëzosh këtë fatkeqësi për të mbyllur portale, faqe fb e rrjete të tjera sociale dhe të kërcënosh gazetarët nga mëngjesi në darkë vetëm pse janë kritikë me qeverinë dhe sjellin zërin e qytetarëve të lënë në harresë dhe pa asnjë ndihmë, është kriminale”, shkruan Basha në një postim në rrjetet sociale.

“Kjo është mënyra për të mbytur zërin e qytetarëve dhe të vërtetës që vjen përmes medias dhe portaleve të ndryshme. Prokuroria duhet të nisë menjëherë hetimet për dhunimin e fjalës së lirë nga qeveria. Me Kushtetutë dhe ligj kjo përbën një krim të rëndë që duhet ndëshkuar”, shtoi ai.

LEXO EDHE  Kristo: Shoqëria civile në Shqipëri është asimptomatike. Protestoni për kauzat

Pak ditë më parë me urdhër të Ramës u mbyll portali “Jeta Osh Qef”, ndërkohë që sot mësohet të jetë mbyllur Fun Page “Brryli Brodway” e cila njihet për memet, satirat dhe qëndrimet kritike ndaj qeverisë por jo vetëm. Por kjo nuk mjafton me kaq. Një sulm i tillë është bërë edhe ndaj një mediaje të re informative online, “Dosja.al” e cila është bërë e paaksesueshme në rrjet, dhe sipas botuesit, arsyeja ka të bëjë me një foto, e ‘drejta e autorit’ për të cilën është e papërcaktuar.